sh.sePublications
Change search
CiteExportLink to record
Permanent link

Direct link
Cite
Citation style
 • apa
 • ieee
 • modern-language-association-8th-edition
 • vancouver
 • harvard-anglia-ruskin-university
 • apa-old-doi-prefix.csl
 • sodertorns-hogskola-harvard.csl
 • sodertorns-hogskola-oxford.csl
 • Other style
More styles
Language
 • de-DE
 • en-GB
 • en-US
 • fi-FI
 • nn-NO
 • nn-NB
 • sv-SE
 • Other locale
More languages
Output format
 • html
 • text
 • asciidoc
 • rtf
Corporate Hegemony through Sustainability: A Study of Sustainability Standards and CSR Practices as Tools to Demobilise Community Resistance in the Albanian Oil Industry
Södertörn University, School of Social Sciences, Business Studies. Södertörn University, Centre for Baltic and East European Studies (CBEES), Baltic & East European Graduate School (BEEGS).ORCID iD: 0000-0002-1776-941x
2020 (English)Doctoral thesis, monograph (Other academic)
Abstract [en]

Many critical business scholars have disregarded sustainability standards and corporate social responsibility (CSR) activities as mere window dressing, operating as a smokescreen to hide illegitimate corporate practices. Others have pointed to these activities as hegemonic articulations, as a way to strengthen corporate alliances with and dominance over other actors in society. 

In this study I take an autoethnographic approach and focus on my previous employer, the oil company Bankers Petroleum Ltd. (Bankers) and their operations in Patos-Marinza, an area in south-central Albania where oil extraction facilities and residences lie close to one another. Through the lens of the Gramscian concept of hegemony and Political Discourse Theory, I examine three grievances raised by Patos-Marinza residents and Bankers’ response to these complaints. My analysis shows how community demands, that could otherwise have put pressure on improved corporate practices, were isolated and silenced in the name of sustainability and corporate responsibility. My conclusion is that rather than disregarding compliance to sustainability standards and CSR activities as window dressing, it is important to examine what these do in specific empirical contexts. As sustainability discourses continue to expand in the corporate world, this study highlights the need to critically examine if they foster change away from harmful business models or simply function as legitimising mechanisms that allow corporate power to grow stronger.

Abstract [sv]

När företags hållbarhetsarbete diskuteras inom den företagsekonomiska forskningen så har vissa forskare påpekat att det ofta inte är mer än vackra ord, medan illegitima och skadliga företagsverksamheter fortsätter. Andra forskare har beskrivit företags hållbarhetsarbete som maktverktyg som på lika sätt stärker företags dominans över andra aktörer i samhället. I denna avhandling undersöker jag hur företags hållbarhetsarbete påverkar maktrelationer på lokal nivå, genom att fokusera på oljeföretaget Bankers Petroleum Ltd. (Bankers) och deras verksamhet i Patos-Marinza, ett område i sydcentrala Albanien där oljebrunnar och hushåll ligger sida vid sida. 

Mellan 2010 och 2015 arbetade jag som konsult och senare som anställd på Bankers avdelning för samhällsansvar i Patos-Marinza. I avhandlingen använder jag mig av autoetnografisk metod, vilket betyder att jag skriver om och analyserar min egen roll i ämnet som jag studerar. Genom Gramscis teori om hegemoni och politisk diskursteori, så undersöker jag tre specifika klagomål från lokalsamhället i Patos-Marinza och Bankers svar på dessa. Dessa tre klagomålsprocesser understryker hur Bankers implementering av internationella hållbarhetsstandards gynnade företagets allians med övriga samhället, skapade splittring i lokalsamhället och förstärkte företagets sanningsanspråk genom samhällsdialoger, teknologi och experter. Min slutsats är att det är viktigt att inte avfärda företags hållbarhetsarbete som tomma ord utan istället undersöka vad hållbarhetsdiskurser ’gör’ i specifika kontexter.  Eftersom tal om hållbarhet är ett dominerande inslag i stora företags kommunikation idag är det viktigt att kritiskt granska om detta leder till förändring bort från skadliga företagsmodeller eller om det endast fungerar som legitimerande mekanismer som ger företag större makt.

Abstract [sq]

Disa studiues të biznesit i kanë shpërfillur standardet e qëndrueshmërisë dhe aktivitetet e përgjegjësisë shoqërore të korporatave (PSHK), duke i konsideruar ato thjesht si dekorues vitrinash, që shërbejnë si një perde tymi, për të fshehur prak­tikat e paligjshme të korporatave. Të tjerë i kanë parë këto aktivitete si artikulime dominuese, si një mënyrë për të forcuar aleancat e korporatave me aktorë të tjerë në shoqëri dhe dominimin ndaj tyre. Në këtë punim doktorature unë kam trajtuar lidhjen midis fuqisë së korporatave me zbatimin e standardeve të qëndrueshmërisë dhe me praktikat e PSHK-së në nivel vendor, duke u përqendruar në kompaninë kanadeze të naftës “Bankers Petroleum Ltd.” (Bankers) dhe operacionet e tyre në Patos-Marinëz, një zonë në Shqipërinë Jugqendrore, ku zona naftënxjerrëse është shumë pranë asaj të banuar.

Gjatë viteve 2010-2015, kam qenë e përfshirë si konsulente dhe pjesë e stafit të Departamentit të Marrëdhënieve me Komunitetin në kompaninë Bankers në Patos-Marinëz. Në këtë disertacion unë kam përdorur një qasje autoetnografike, që do të thotë se unë shkruaj rreth rolit tim dhe e analizoj atë në çështjen që po studioj. Përmes lenteve të teorisë së Antonio Gramsci-it dhe të ligjërimit politik, unë shqyrtoj dy qasje konkurruese në Patos-Marinëz. Qasja që i përshkruante operacionet e kompanisë si një “investim” ishte rrëfimi dominues i Bankers-it. “Investimi” ishte një rrëfim që synonte mbylljen, që i përfshinte “të gjithë” si për­fitues nga industria e naftës dhe duke u përpjekur në këtë mënyrë të pakësonte ankesat dhe kërkesat nga shoqëria duke i plotësuar ato. Sidoqoftë, kërkesat e tjera nga komunitetet e Patos-Marinzës përbënin një rrezik për këtë vizion gjithëpërfshirës. Filloi të artikulohej një qasje tjetër kundërdominuese, që e shikonte aktivitetin e kompanisë si një “pushtim”. U bënë ankesa, u formuan grupe pro­testuesish, u dëmtuan depozita nafte dhe u bllokuan rrugë.

Për ta thelluar analizën time të kësaj dinamike konfliktuale, unë jam ndalur në tri ankesa specifike të ngritura nga komuniteti i Patos-Marinzës dhe në përgjigjen e Bankers-it ndaj këtyre ankesave. Këto tri fusha të ankesave nxjerrin në pah se si zbatimi i standardeve ndërkombëtare të qëndrueshmërisë nga Bankers-i ishte faktor mbështetës për zgjerimin e aleancave të korporatës. Përfundimi im është që, në vend që të shpërfillet pajtueshmëria me standardet e qëndrueshmërisë dhe aktivitetet e PSHK-së e të konsiderohen si dekorues vitrinash, e rëndësishme është të shqyrtohet se çfarë bëjnë këto në kontekste specifike empirike dhe se si, në emër të qëndrueshmërisë dhe përgjegjësisë së korporatës, izolohen dhe “u mbyllet goja” kërkesave, që në të kundërt, mund të përdoren për të ushtruar presion për për­mirësimin e praktikave të korporatave.

Place, publisher, year, edition, pages
Huddinge: Södertörns högskola, 2020. , p. 266
Series
Södertörn Doctoral Dissertations, ISSN 1652-7399 ; 179
Keywords [en]
hegemony, Gramsci, Political Discourse Theory, autoethnography, community grievances, sustainability standards, CSR, Albania, Patos-Marinza, oil industry
Keywords [sq]
Gramsci, teori e ligjërimit politik, autoetnografi, ankesa të komunitetit, standarde të qëndrueshmërisë, PSHK, Shqipëri, Patos-Marinëz, industria e naftës
Keywords [sv]
hegemoni, Gramsci, politisk diskursteori, autoetnografi, klagomål från lokalsamhället, hålbarhetsstandards, CSR, Albanien, Patos-Marinza, oljeindustrin
National Category
Business Administration
Research subject
Politics, Economy and the Organization of Society; Baltic and East European studies
Identifiers
URN: urn:nbn:se:sh:diva-42144ISBN: 978-91-89109-31-5 (print)ISBN: 978-91-89109-32-2 (electronic)OAI: oai:DiVA.org:sh-42144DiVA, id: diva2:1485334
Public defence
2020-12-11, Room MB 503 (and Zoom), Alfred Nobels allé 7, Huddinge, 10:00 (English)
Opponent
Supervisors
Funder
The Foundation for Baltic and East European StudiesAvailable from: 2020-11-11 Created: 2020-11-02 Last updated: 2023-03-31Bibliographically approved

Open Access in DiVA

Corporate Hegemony through Sustainability: A Study of Sustainability Standards and CSR Practices as Tools to Demobilise Community Resistance in the Albanian Oil Industry(2570 kB)1844 downloads
File information
File name FULLTEXT03.pdfFile size 2570 kBChecksum SHA-512
d6698a8a73b45068908101726e32df046e5eba92ec9384f615ea96650df223e546ec41f99f2e419e44371bab2acefdd14bd012d88692e08278dd5eeaf0c48543
Type fulltextMimetype application/pdf
Buy printed copy >>

Authority records

Persson, Sara

Search in DiVA

By author/editor
Persson, Sara
By organisation
Business StudiesBaltic & East European Graduate School (BEEGS)
Business Administration

Search outside of DiVA

GoogleGoogle Scholar
Total: 1855 downloads
The number of downloads is the sum of all downloads of full texts. It may include eg previous versions that are now no longer available

isbn
urn-nbn

Altmetric score

isbn
urn-nbn
Total: 5273 hits
CiteExportLink to record
Permanent link

Direct link
Cite
Citation style
 • apa
 • ieee
 • modern-language-association-8th-edition
 • vancouver
 • harvard-anglia-ruskin-university
 • apa-old-doi-prefix.csl
 • sodertorns-hogskola-harvard.csl
 • sodertorns-hogskola-oxford.csl
 • Other style
More styles
Language
 • de-DE
 • en-GB
 • en-US
 • fi-FI
 • nn-NO
 • nn-NB
 • sv-SE
 • Other locale
More languages
Output format
 • html
 • text
 • asciidoc
 • rtf